Keton Nedir?

Yaşantımızı devam ettirebilmemiz için enerjiye ihtiyaç duymaktayız. Vücudumuz bu enerjiyi yediğimiz yiyeceklerden sağlamaktadır. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu vücut gerekli enerjiyi alamaz yorgunluk halsizlik vb. durumlar ortaya çıkabilir ya da tam tersi fazla enerji alındığında vücutta yağ olarak depolanır.

Hepimizin bildiği gibi besinleri 3 gruba ayırıyoruz: karbonhidratlar, proteinler ve yağlar. Tüm kalori hesapları bu 3 gruba göre hesaplanmaktadır. Sporcular özellikle protein ağırlıklı beslenirken, diyet yapanlar karbonhidrat ve yağ oranı düşük beslenme şeklini benimsemektedirler. Hatta catering firmaları hizmet verdiği sektörlerin menülerini oluştururken kalori ihtiyaçlarını bu 3 gruba göre hesaplamaktadır.

Yakın gelecekte bütün bu hesaplamalar değişebilir. San Francisco merkezli HVMN’de çalışan bilim insanları “Keton” adını verdikleri yeni bir içecek ürettiler. Aslında keton ismi bize yabancı değil. Uzun süreli açlık, şiddetli ve ağır egzersiz, kontrolsüz diyet gibi durumlarda vücudumuz keton cisimleri üreterek yağları parçalayarak enerji ihtiyacını karşılar. Fakat bilim insanlarının ürettiği saf keton esteri bilinen ketondan daha farklı. Keton içeceği vücuda yüksek enerji ve tokluk hissi veriyor fakat kilo aldırıcı etkisi bulunmuyor. Öyle ki bir keton içeceği içerisinde 120 kalori barındırıyor ama ne protein, ne yağ, ne de karbonhidrat barındırmıyor. HVMN’nin kurucu ortağı ve CEO’su Geoffrey WOO, yeni besin kaynağı dediği keton ile ilgili yaptığı açıklamada “Yağ, protein ya da karbonhidrat değil, keton ile vücudunuz sadece enerji alıyor.” dedi.

Yeni Keton A.B.D. İleri Savunma Sistemleri Araştırma Projesi (DARPA) programının askerlerin zihinsel ve fiziksel performansını arttırmaya yönelik çalışmalarından yola çıkarak oluşturulan yeni keton esteri HVMN’nin Oxford Üniversitesi ve Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) ile yaptığı 11 yıllık çalışma ve 60 milyon dolar bütçe ile oluşturulmuş.

Daha çok sporcuların, diyabet hastalarının ve kilo vermek isteyenlerin ilgi alanına giren yeni besin kaynağı keton yakın zamanda “keton içeren enerji içeceği” sloganıyla raflarda yerini alabilir. Toplu yemek üretimi yapan firmaları çok ilgilendirmese de diyet yemekleri üreten yemek firmaları keton içeren diyet menüleriyle karşımıza çıkabilirler.

Kaynak:

https://hvmn.com/ketone

https://hvmn.com/ketone/science

http://www.businessinsider.com/we-tried-hvmn-ketone-ester-2017-11

http://www.dailymail.co.uk/femail/article-5323049/Is-tiny-24-bottle-holy-grail-dieting.html