Catering Firması

Bu yazıda catering firması nedir, catering hizmeti için ne gibi şartlar gereklidir gibi soruların cevaplarını arayacağız.

Catering firmasını anlatmak için öncelikle catering terimine hakim olmamız gerekmektedir. Peki nedir bu catering? Catering İngilizce bir kelimedir ve aslında Türkçe’de bir karşılığı bulunmamaktadır. Fakat ülkemizde yemek firmalarının vermiş olduğu yemek hizmetini anlatmak için sıklıkla catering deyimini duyarız. Öte yandan yemek şirketleri de isimlerinin sonuna prestij katmak için catering eklemektedir.

Catering ve Catering Firması

Catering, yemek hizmeti demektir. Catering toplu yemek olarak tabir edilen ve şirketlerin personel ihtiyaçlarının dışarıdan karşılanması yani outsource olarak alınan hizmetlerden biridir. Bu hizmeti veren firmalara ise catering firmaları denmektedir. Catering, toplu yemek üretiminin gerçekleştirilip son kullanıcıya kadar geçen süreci ve yemeklerin yenip, bulaşıkların yıkanmasına kadar geçen süreçteki verilen hizmete denmektedir. Her ne kadar yemek üretimi gerçekleşse dahi süreç oldukça geniş olduğundan catering yemek firmalarının hizmet sektöründeki firmalar olduğu söylenebilir. Çünkü yemek üretimi, catering hizmetinin yalnızca bir kısmını kapsamaktadır. Bu açıdan bakılırsa içinde üretim barındıran bir hizmet sektörü olduğu düşünülebilir. Özetle, catering firması catering sektöründe bulunan firmalara denir. Bir catering firması, catering dediğimiz hizmeti sağlayan firmadır.