Catering

Bu yazıda yemek firmaları için sıkça kullanılan “catering” kelimesinin kökenini ve kullanım şekilleri anlatılacaktır. Öncelikle catering kelimesi yabancı bir kelimedir ve Türkçe değildir. Türkçeye “yemek servisi” olarak çevrilebilir. Yemek şirketleri tarafından popüler olan bu kelime artık insanların bu şirketleri kolay algılayabilmesi açısından sektörel bir terim haline gelmiştir. Çünkü yemek servisi dendiğinde akla farklı hizmetler gelebilir fakat catering dendiğinde, profesyonel bir yemek şirketi tarafından sunulan yemekler akla gelecektir. Örneğin, bir restoranda yapılan yemek servisi catering hizmeti değildir.

Catering ingilizce bir kelimedir ve Türkçe değildir. Normal şartlar altında catering kelimesini Türkçe bir yazıda Türkçe bir kelime gibi kullanmak uygun değildir. Fakat Türk Dil Kurumu tarafından bu kelimeyi birebir karşılayacak ve ses olarak da benzer olan bir kelime eklenmesi uygun olacaktır.

Catering Firmaları, Catering Şirketleri

Catering firmaları ya da yemek firmaları profesyonel olarak yemek üretimi gerçekleştiren ve bu yemeklerin sunumunu gerçekleştiren firmalara denmektedir. Catering firmaları günlük olarak yemekleri üretir ve yemekleri taşıma yoluyla müşterilerinin yemekhanelerine gönderir. Müşteri yemekhanesinde ısıtma ekipmanlarıyla sıcak tutulan yemekler müşteriye servise hazır hale getirilir. Yine aynı şekilde yemeklerin dağıtılması ve yemek saati bittiğinde yemekhanenin toparlanmasına kadar geçen süreç catering firmasının sorumluluğundadır. Firmalar için bu tür bir outsourcing hizmet almak hem zaman hem de maliyet olarak firmaya kazanç sağlamaktadır.