Yemek Firması

Yemek firması, toplu yemek üretimi yapan firmadır. Bir yemek firması iki farklı yöntemle müşterilerine hizmet verebilir. Bunlar yerinde yemek hizmeti ve taşıma yemek hizmetidir. Yerinde yemek hizmetinde yemek firması kendi ekip ve ekipmanlarını müşterinin belirlemiş olduğu mutfakta kurulum yaparak yerinde üretim yemek hizmeti verilir. Taşıma yemekte ise yemekler, yemek firmasının mutfağında üretilerek taşıma araçlarıyla müşterinin yemekhanesine ulaştırılır. Bazı yemek firmaları bu hizmetlerin yanında organizasyon hizmetleri de verebilmektedir.

Kelime anlamı olarak yemek firması, oldukça geniş bir anlama sahiptir. Lakin “catering” diye tabir edilen sektördeki bulunan firmalar haricinde yemek firması deyimi terim olarak kullanılmamaktadır. Örneğin bir restoran kendisini yemek firması diye tanımlamamaktadır.

Yapılan araştırmaya göre Türkiye’de yaklaşık 5000 farklı yemek firması vardır. Bu yemek firmaları arasından ise kalite fiyat paritesi açısından en uygun hizmet veren firmayı bulmak da önemli bir konudur. Çünkü yemek oldukça göreceli bir kavramdır. İlerleyen yazılarımızda doğru yemek firmasını seçerken nelere dikkat etmemizin gerektiği ve catering-yemek sektörü hakkında bilinmeyenleri anlatacağız.

Kaynak: https://www.netkurumsal.com/turkiyede-kac-yemek-sirketi-var/